تبلیغات
جوانان - مقاله های دینی در پورتال نشریات دفتر تبلیغات قرار گرفت

مقاله های دینی در پورتال نشریات دفتر تبلیغات قرار گرفت

یکشنبه 8 اسفند 1389 09:12 ب.ظ

نویسنده : سلیمان طاهری

دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم از سال 88 طراحی پورتالی را آغاز کرده است و اکنون پس از به ثمر نشستن آن 14 هزار مقاله از یک هزار شماره نشریه منتشر شده توسط این دفتر در 21 عنوان در این پورتال قرار داده شده است، که بازدید و دانلود آن به صورت رایگان برای همگان امکان پذیر است.
 
حجت الاسلام محمدعلی محسن زاده، مدیرکل فناوری اطلاعات دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم در این باره گفت: حدود 20 سال است که دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم اقدام به انتشار مطبوعات در حوزه های مختلف می کند.
 
وی با اشاره به اینکه این حوزه ها در ابتدای انقلاب به صورت عمومی مد نظر بوده است، گفت: نمونه آن نشریه پاسدار اسلام است.
 
محسن زاده سپس با اشاره به نظر مقام معظم رهبری درباره اینکه دفتر تبلیغات اسلامی نماد روشنفکری در حوزه است، گفت: به همین سبب با توجه به موضوعات مورد نیاز روز جامعه به سمت طراحی مطبوعات تخصصی حرکت کردیم.
 
وی تعداد نشریات عمومی و تخصصی این دفتر را 21 عنوان اعلام کرد و گفت: برخی از آنها بر محور موضوعات خانواده و عمومی توسط معاونت تبلیغی، فرهنگی دفتر تبلیغات اسلامی منتشر می شود که از آن جمله می توان به نشریه «پیام زن» با موضوع خانواده، «پوپک»، «سنجاقک» و «سلام بچه ها» با جامعه هدف کودکان اشاره کرد.
 
محسن زاده نشریه «معارف اسلامی» برای جوانان و «پگاه حوزه» ویژه نخبگان و پاسدار اسلام به عنوان یک نشریه علمی، تبلیغی و فرهنگی را نمونه دیگری از این نشریات دانست.
 
وی در تشریح چگونگی فعالیت بخش تخصصی نشریات نیز با اشاره به اینکه این بخش توسط معاونت پژوهش و آموزش دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه هدایت می شود، گفت: معاونت پژوهش شامل پژوهشگاه و 5 پژوهشکده و چند مرکز اقماری مانند مرکز آمار و مدارک اسلامی، مرکز ملی پاسخگویی به سؤالات دینی و مرکز انتظار نور است که نشریاتی مانند «حوزه»، «فصلنامه پژوهش»، «مطالعات اجتماعی دین»،« نقد و نظر» و «آیینه پژوهش» را منتشر می کند.
 
مدیرکل فناوری اطلاعات دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه همچنین در توضیح چگونگی انتشار نشریات تخصصی در معاونت آموزش این دفتر گفت: معاونت آموزش دفتر تبلیغات اسلامی هم مرکب از دانشگاه باقر العلوم(ع) است که معظم فعالیت آن در مقطع کارشناسی ارشد و دکترا انجام می شود و تنها در یک رشته پذیرش دانشجوی کارشناسی دارد.
 
محسن زاده با اشاره به ظرفیت علمی این دانشگاه و 110 عضو هیأت علمی آن گفت: این مجموعه نشریاتی همچون «تاریخ اسلام»، «علوم سیاسی» ،« آیین حکمت» و «رهاورد اندیشه» را منتشر می کند.
 
وی سپس درباره تهیه نسخه الکترونیکی این نشریات و قرار دادن آنها بر روی پرتال گفت: در بخش فناوری اطلاعات احساس ما این بود که این ظرفیت عظیم فکری، گاه در ابزارهای ذخیره سازی و اشاعه اینترنتی منتشر می شود، اما الزاما انتشار مرتب آنها تحت نظر نیست، به همین سبب از سال 88 طراحی پرتالی آغاز و اکنون به اجرا رسیده است و آنچه که در سالهای گذشته تحت عنوان نشریه الکترونیک وجود داشته جمع آوری و بیش از هزار شماره نشریه وارد پرتال شده است.
 
محسن زاده درباره چگونگی قالب بندی نشریات نیز افزود: انتشار نشریات در قالب خاص خود صورت می گیرد مانند قالب های کودک، نوجوان و بزرگسال به این معنی که در برخی از آنها مانند نشریات کودک که قالب گرافیکی نشریه ارزش داشته با همان قالب منتشر شده است.


دیدگاه ها : نظرات
برچسب ها: مقاله های دینی در پورتال نشریات دفتر تبلیغات قرار گرفت ،
دنبالک ها: مقاله های دینی در پورتال نشریات دفتر تبلیغات قرار گرفت ،
آخرین ویرایش: - -